Niegłupia, niebrzydka, niebiedna - benefis Danuty Doleckiej-Archiwum - Teatr Powszechny
Scena Kameralna
Czas: 75 minut

Niegłupia, niebrzydka, niebiedna - benefis Danuty Doleckiej

Danuta Dolecka

Niegłupia, niebrzydka, niebiedna - benefis Danuty Doleckiej
OPIS

Od Ajschylosa i Szekspira do Mrożka. Od Kochanowskiego i Moliera do Iredyńskiego. Nie ma takiego repertuaru, którego nie potrafi zagrać. Zabawna w komediach i wzruszająca w dramatach – Danuta Dolecka obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. 

Po ukończeniu wrocławskiej PWST i dwóch sezonach w Tarnowie, 38 lat temu wybrała Radom.  I tak już zostało. Jeśli istniałby wzorzec ideału aktorki w Sevres, nazywałby się DOLECKA. Zawsze pierwsza na próbach, zawsze pierwsza z opanowanym tekstem, zawsze punktualna sumienna i perfekcyjnie przygotowana. Uwielbiana przez kolegów, empatyczna i życzliwa, serdeczna i oddana. Niebezpiecznie piękna – gdy podczas występu w radzieckim Jaroslawiu zarzuciła włosami, pół tamtejszej Armii Czerwonej rzuciło broń i padło na kolana! Dolecka na Ministra Obrony Narodowej! Nie… Szkoda by było. Jest nie do zastąpienia. To prawdziwa Ikona radomskiego Teatru. Grała u Zygmunta Wojdana, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Bończaka, Wojciecha Kępczyńskiego i Waldemara Zawodzińskiego. Kreacje aktorskie tworzyła też pod reżyserską opieką Adama Hanuszkiewicza, Wowo Bielickiego, Emiliana Kamińskiego, Zbigniewa Brzozy, Jana Bratkowskiego, Janusza Wiśniewskiego, Macieja Wojtyszki, Kingi Dębskiej, Krzysztofa Warlikowskiego i wielu innych. Tworzyła niezapomniane role w 130 spektaklach – nikt inny w historii naszego Teatru nie może pochwalić się takim dorobkiem.

Z okazji Jubileuszu Danuty Doleckiej zapraszamy państwa na spektakl „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”. Grey miał tylko 50 twarzy… Marność! Danka zaprezentuje ich sto. Bawi do łez w monologach satyrycznych i piosenkach kabaretowych. Wzrusza do łez w tekstach ze sztuk dramatycznych i piosenkach aktorskich. Tak, czy owak – chusteczki będą potrzebne. Zachwyca dojrzałością i smakiem we fragmentach kreacji aktorskich z Gombrowicza czy Wyrypajewa. Zapiera dech interpretacją autoironicznych tekstów Klubu Kobiet Zaciskających Zęby. A wszystko w czarodziejskiej scenografii Bożeny Kostrzewskiej i z muzyką na żywo.

Zapraszamy na niezapomniany wieczór z Danutą Dolecką!
Jarosław Rabenda

Autorzy tekstów: Kazimierz Winkler, Jarosław Rabenda, Grzegorz Molenda, Stefan Vogel, Julian Tuwim, Iwan Wyrypajew, Andrzej sadowski, Marian Hemar, Christian Giudicelli, Witold Gombrowicz Wanda Chotomska, Rubi Birden

Autorzy muzyki: Romuald Żyliński, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Molenda, Z. Rymarz, Rafael Hernandez Martin, A. Markiewicz

Premiera: 11.09.2020

Fot. Bogdan Karczewski

Event Properties

Event Date 11-09-2020 7:00 pm
Event End Date 11-09-2020 8:15 pm
Capacity Unlimited
Individual Price Free
Location Scena Kameralna
Scenariusz
Danuta Dolecka, Jarosław Rabenda
Reżyseria
Jarosław Rabenda
Scenografia
Bożena Kostrzewska
Opracowanie muzyczne i akompaniament
Grzegorz Molenda
Inspicjent
Ilona Kaluga, Magdalena Boduła

Grzegorz Molenda

Sprzedaż biletów zakończona
PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design