Duchy Conan Doyle'a-Archiwum - Teatr Powszechny
Scena Kameralna
Czas: 85 minut

Duchy Conan Doyle'a

Mateusz Pakuła

Duchy Conan Doyle'a
OPIS

Sztuka o rozbitej przyjaźni dwóch niezwykłych postaci początku XX wieku, Harry’ego Houdiniego, magika i mistrza ucieczek oraz Arthura Conan Doyle'a, autora książek o Sherlocku Holmesie. 

Nasi bohaterowie spotykają się wraz ze swymi żonami w 1923 roku w Nowym Jorku. Do takiego spotkania naprawdę doszło.

Conan Doyle pomimo swej racjonalnej, analitycznej natury był szczerze zafascynowany spirytyzmem, w czym wtórowała mu jego druga żona, Jean. Houdini zaś zaczął się w pewnym momencie parać demaskacją seansów spirytystycznych. Tak rozgorzał spór, który w pewnym momencie się upublicznił, co spowodowało, że panowie niegdyś darzący się podziwem, zaczęli się mocno nienawidzić. Conan Doyle twierdził, że Houdini sam jest silnym medium i jego rzekome demaskacje mają na celu usunięcie konkurencji. Houdini natomiast słusznie podejrzewał, że za spirytystycznym szaleństwem Conan Doyle'a kryje się jego ogromne cierpienie po śmierci syna w I Wojnie Światowej.

Magik, który ośmiesza magię i twórca najsłynniejszego detektywa w dziejach, który kocha się w zjawiskach paranormalnych!

Jest to intrygujący punkt startu do rozważań nad duchowymi potrzebami ludzkimi, nad wiarą w duchy i tak zwane życie po życiu. Nad niezgodą na ludzką śmiertelność, poszukiwanie sensu w bezsensie wszechświata.

Spektakl brał udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

logo okwpsw kopia

Logo MKDNiS kolorowe

it logo prev

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Paweł Kluszczyński,  Katarzyna Lemańska, Andrzej Lis, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Katarzyna Tokarska – Stangret, Wiktoria Tabak, Agnieszka Wójtowicz

Premiera: 21 stycznia 2022

RECENZJE

Fot. Bogdan Karczewski

Event Properties

Event Date 22-01-2022 7:00 pm
Event End Date 22-01-2022 8:25 pm
Capacity Unlimited
Individual Price Free
Location Scena Kameralna
Reżyseria
Paweł Świątek

Scenariusz
Mateusz Pakuła

Scenografia
Marcin Chlanda
Asystentka kostiumologa
Katarzyna Sobolewska

Maria Gudejko


Bess Houdini

Alicja Kwiatkowska


Jean Conan Doyle

Piotr Gawron - Jedlikowski


Harry Houdini

Łukasz Mazurek


Arthur Conan Doyle

Artur Nowacki

Statysta

Sprzedaż biletów zakończona
PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design