Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
Image

Chyba każdy z nas zna baśniową opowieść o malej dziewczynce, która idąc przez ciemny las do chorej babci, napotyka na swojej drodze groźnego wilka. Chociaż "Czerwony Kapturek" ma już wiele lat to kolejne pokolenia dzieci słuchają bajki z wypiekami na twarzy.
Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego po sukcesie "Kopciuszka" zdecydował się wystawić tę słynną bajkę na scenie Fraszka. Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że historię znają na wylot i nic w niej już nie może zaskoczyć. Będzie to "Czerwony Kapturek" w całkowicie nowej wersji, opowiedziany lekko, barwnie i z humorem.

- Tekst na bazie klasycznej opowieści napisała od nowa Agata Sowa i dodała do niego kilka elementów, które całą historię trochę skomplikują - opowiada Jacek Malinowski, reżyser.

Co prawda nie zabraknie rezolutnej dziewczynki, schorowanej babci i koszyka pełnego słodkości, a nawet dzielnego myśliwego, ale zamiast jednego strasznego wilka Czerwony Kapturek spotka w lesie jeszcze jedną osobę. Postacie będą się też posługiwać bardziej współczesnym językiem, zrozumiałym dla maluchów.

Czy reżyser zastosował jakieś sztuczki, aby zainteresować młodego widza? - Dziecko należy traktować jak równorzędnego partnera. Nie można przedstawionej w "Czerwonym Kapturku" opowieści infantylizować - tłumaczy reżyser. - My robimy po prostu spektakl oparty na konkretnym tekście i nie stosujemy żadnych sztuczek, bo jedno dziecko by one zadowoliły, a inne nie - dodaje.

Przedstawienie utrzymane będzie w konwencji "teatru w teatrze", bo oprócz prawdziwych aktorów na scenie zobaczymy także lalki, tym razem tzw. płaskie. Dzięki nim reżyser chce uzyskać efekt komiksu bądź trójwymiarowej książki. "Czerwony Kapturek" będzie też nawiązywał do kabaretu z lat 20. i 30 XX w.

 

Jacek Malinowski jest wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie, a dokładnie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Od 2009 r. jest dyrektorem artystycznym teatru Maska w Rzeszowie.»

KARS, "Gazeta Wyborcza" - Radom, nr 224 z dn. 24.09.2010

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design