Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
Image

Wydarzenie jest autentyczne. (...) Dziewięćdziesiąt dziewięć procent hitu już jest. Na scenie wita nas fantastyczna scenografia Wojciecha Stefaniaka: schody, podesty, ażury, nic z ciężaru!, wszystko rozświetlone, rozjarzone, mieniące się (brawo Olaf Tryzna). Zaraz zawiruje obrotówka...

Na niej z miejsca zaczyna się akcja. Kręcą się robotnice fabryki, wśród nich namiętna Carmen (urodziwa, pełna seksu Marta Wiejak), paradują żołnierze, a z nimi przyszły kochanek Carmen, Jose (Łukasz Talik ze swobodą porusza się pośród metalowych konstrukcji).

Carmen równie zręcznie przebiegając "góra- dół" z wyczuciem śpiewa swoją popisową habanerę.

Niedługo też pojawi się rywal Josego, Escamillo (energiczny Marcin Wójtowicz). Na tle głośnej muzyki barwny tłum bohaterów toczyć będzie między sobą żywo dialog.

Reżyser, Tomasz Dutkiewicz, nie pozwala ani na chwilę wytchnienia! Sceny zmieniają się jak w kalejdoskopie, tempo jest brawurowe. Tłum tańczy, choreografia jest znakomita: Sylwia Adamowicz wycisnęła z podopiecznych ostatnie poty! (...)

"Powszechny" odważył się na wielką rzecz. Prapremiera polska musicalu, który święcił już triumfy w innych krajach Europy, to nie błahostka.

I wszystko się udało. Namaszczony mistrzowską operą Bizeta radomski musical "Carmen Latina" ma to, co potrzebne musicalowi: dobrą reżyserię, choć na scenie jest prawie trzydzieści osób, wspaniałe układy choreograficzne, doskonałą muzykę. I oczywiście porywającą grę aktorów, którzy płynnie łączą partie mówione i wokalne, zgrabnie i równo poruszając się w rytm muzyki.

Zupełnie zjawiskowy w tym towarzystwie jest Jarosław Rabenda jako Lily w złotej peruce i kozakach na obcasach.

I inni na równi już wymienionymi zasługują na brawa. Izabela Sawa - Michaela, Wojciech Wachuda - Zuniga, Patrycja Zywert - Mercedes, Honorata Witańska - Frasquita, Piotr Bumaj - Duncaire, Grzegorz Pacanowski - Remendado, Michał Górski - Prezydent Santa Marii...

Także Joanna Jędrejek, Magdalena Witczak, Przemysław Bosek, Krzysztof Chudzicki, Robert Mazurek, Krzysztof Parda, Sabina Langner, Anna Janikowska, Anna Sąsiadek, Małgorzata Dzbuk, Tatiana Bernat, Artur Bieńkowski, Błażej Ciszek i Piotr Nawrocki.

Niby tłum, a każdy człowiek w nim inny. Niepodobny do drugiego, zróżnicowany. To nie tylko kostiumy Ewy Gdowiok. To także indywidualna gra każdego mieszkańca Santy Marii.

Zatem owacja publiczności jest w pełni zasłużona. A obecni na premierze autorzy musicalu, Stewart Trotter i Callum McLeod stwierdzili po przedstawieniu: absolutnie fantastyczne! To najlepsza z dotychczasowych inscenizacji naszej sztuki!

Wierzę, że (...) po wakacjach (...) "Carmen Latina" stanie się w pełni zasłużonym "absolutnie fantastycznym" hitem nowego sezonu.

 

Barbara Koś, "Echo Dnia", 22.06.2010

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design

Korzystamy z plików cookies w celach statystycznych i umożliwienia funkcjonowania serwisu. Uznajemy, że jeżeli kontynuujesz korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę. Należy pamiętać, że w przypadku braku zgody nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.