Teatr Powszechny - Teatr Powszechny
Image

Spektaklem „Siedmiu przeciw Tebom” Jacek Papis udowodnił, że tematy teatru antycznego mogą nas żywo interesować, że są aktualne tu i teraz.
(…) Spektakl znakomicie pokazał przyczyny konfliktu, tło tragedii. Reżyser sprawnie budował kolejne sceny. Całość jest ascetyczna, wyciszona, jakby wszyscy zamarli na chwilę w przeczuciu katastrofy, w rozumieniu, że cokolwiek by tu wybrać, i tak będzie źle. Jednocześnie wszystko dzieje się bardzo szybko, dynamicznie. (…) Papis zapowiadał, że stara się pokazać motywację postaci, czyli właśnie to „wcześniej”. Jeśli udało mu się to w przypadku braci i Kreona, to jednak nie wszystko jest jasne. (…) To minusy opowieści. Plusów jest jednak znacznie więcej – w tym obok już wymienionych ciekawa rola minichóru stworzonego z Antygony, Ismeny i Tebanek oraz ilustracje multimedialne. (…) Ciekawe są też stroje i ogólnie scenografia Wojciecha Radtke. Wszystko to sprawia, że jak dotychczas „Siedmiu przeciw Tebom” to dla mnie najlepsze przedstawienie sezonu.

Renata Metzger, Mity aktualne tu i teraz, „Gazeta Wyborcza” (Radom), 20.11.2006.

 

(…) Utrzymane w czarno-białej tonacji przedstawienie jest bardzo dobrze zagrane. Poruszający się na koturnach aktorzy w odpowiednio wystylizowanych strojach kierują nasze myśli ku teatrowi antycznemu, choć wypowiadane słowa przywołują raczej współczesność. Warto ich posłuchać w Powszechnym.
Barbara Koś, Aktualny temat – walka o władzę, „Echo Dnia”, 20.11.2006.

 

(…) Wprost kapitalna jest scena (choć nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że nie nowa) przygotowań do walki Eteoklesa: od początkowego onieśmielenia, poprzez oswajanie się ze strojem bitewnym, przeradzające się szybko w pewność, nawet butę. Pomysłów inscenizacyjnych w tym spektaklu nie brak, choćby podzielenie fraz jednej wypowiedzi między wielu bohaterów czy „głosowanie” nad wybieraniem wodzów.
Ośmioosobowy zespół gra na ogół równo i dobrze radzi sobie z tekstem, choć na premierze nie zabrakło dykcyjnych wpadek, co kładę na karb tremy. Kiedy spektakl okrzepnie, będzie się czym pochwalić.

Krystyna Kasińska, Zło czai się w nas, „Miesięcznik Prowincjonalny” 2006, nr 11-12, s. 11.

PARTNERZY TEATRU
COPYRIGHT © 2020. Teatr powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Projekt: Adam Żebrowski    |    Wdrożenie: Flexi Design